Poslední krize ukázala, že low cost retailu zpomalení ekonomiky zásadně nevadí

21. 5. 2019

Mnohým řetězcům dokonce rostly zisky

Na různých konferencích se mi lidé často svěřují, že už investovali do akcií, dluhopisů, dokonce i zlata, ale vždy je na takové investici něco zklamalo. Když se jich ale zeptám, zda někdy uvažovali o investici do nemovitostního fondu, mnohdy krčí rameny, že ne. Přitom každý, kdo má ochotu zhodnocovat peníze mimo běžný či spořící účet, zvažuje investici do nemovitostí. O investování prostřednictvím nemovitostního fondu ale uvažují jen ti nejzasvěcenější. A to je podle mě škoda.

Fondy, které se zaměřují právě na nemovitosti mají totiž své výhody – z dlouhodobého hlediska poskytují investorům stabilní výnos a na rozdíl od jiných aktiv lépe odolávají výkyvům v ekonomice. Dokonce ani v době krize před deseti lety se žádný zásadní propad nekonal.

Například fondy, které mají v portfoliu maloobchodní reality zaměřené svou povahou na nižší střední nebo střední vrstvy, což je právě případ nemovitostního fondu CZECH FUND, mohou zhoršení ekonomických podmínek poměrně dobře ustát. Tyto řetězce totiž nenabízejí luxusní zboží, ale produkty běžné spotřeby, které se prodávají i v době ekonomického poklesu. Proto mnohé řetězce své zisky v době krize ještě zvyšovaly.

Obchodník Kategorie Změna obratu
2008 2009
Globus Univerzál retail 12,67 % 2,33 %
Albert Potraviny 3,32 % -1,39 %
Billa Potraviny 98,48 % 15,83 %
CCC Obuv 59,49 % 26,98 %
dm drogerie Drogerie 28,36 % 19,67 %
OBI Domácnost retail -21,47 % 44,26 %
Planeo Elektronika 14,63 % 12,15 %
Penny market Potraviny 17,62 % 26,40 %
Rossmann Drogerie 6,41 % 3,22 %
Tesco Univerzální retail 10,91 % 13,96 %
New Yorker Oblečení 8,76 % 12,70 %
Kaufland Univerzální retail 15,39 % 4,37 %

Zdroj: Comsense analytics s.r.o.

Také náš CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND se zaměřuje na investice do retail parků především v krajských a okresních městech napříč Českou republikou, kde tyto obchodní řetězce většinou nemají žádnou výraznou konkurenci. Proto ani v krizi jejich obsazenost nijak citelně neklesala, docházelo v nich maximálně k přeskupování nájemníků. Jejich vysoká obsazenost, která aktuálně činí 96 %, a dlouhodobé nájemní smlouvy dávají investorům výhled na stabilní výnos. Smlouvy s nájemníky uzavíráme v průměru na čtyři až pět let, v případě potravinářských řetězců dokonce na více než deset let. To s velkou mírou jistoty znamená příslib dlouhodobého výběru nájemného, což je pro zhodnocování samotného fondu naprosto klíčové.

Nemovitostní fond šetří čas i starosti

Investice prostřednictvím fondu je časově nenáročná a také méně problematická. Člověk například na rozdíl od investičního bytu nemusí shánět nájemce a riziko, že nebude platit, nebo odejde z nemovitosti je v tomto případě rozloženo do více objektů. Odpadá také starost o údržbu nemovitosti a reality mají oproti mnoha jiným investičním produktům ještě tu výhodu, že se dají pojistit, například proti přírodním katastrofám nebo vandalismu.

Náš nemovitostní fond CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND na trhu působí od roku 2016 a od té doby zhodnocuje prostředky investorů stabilně a s nízkou kolísavostí výnosu ([ninja-popup ID=2207] zobrazit graf[/ninja-popup]). Díky tomu má nyní na stupni rizikovosti druhý nejnižší stupeň. Od svého spuštění přinesl zhodnocení +17,04 % (23.02.2016 – 30.04.2019). Investovat do něj může prakticky každý, a to už od 500 Kč měsíčně. Spočítejte si v kalkulačce, kolik může fond vynést vám. 

Další nespornou výhodou je také to, že si každý může na svou investici „sáhnout“. V obchodním centru, které může navštívit, hned vidí, jaká je jeho obsazenost. Zkrátka a dobře, nemovitostní fondy jsou opravdu pro každého, kdo hledá dlouhodobě stabilní zhodnocení svých úspor.

Více informací o nemovitostním fondu:

Nemovitostní fond >


Upozornění na podvody na internetu

Zjistit více

Upozornění na podvody na internetu

Zaznamenali jsme, že v posledních dnech se množí případy podvodu a zneužití značky CZECH FUND především na sociální síti Facebook. Podvodníci se vydávají za reprezentanty CZECH FUND a lákají z uživatelů prostředky s vidinou několikanásobného zhodnocení vkladu v řádu hodin.

Prosíme, buďte obezřetní a pro nákup našich produktů vždy využijte služeb autorizovaných finančních specialistů.

V případě, že patříte mezi poškozené, tak nás prosím kontaktujte na adrese czech@fund.cz. Děkujeme.